|
Firmware Version 2.0.3 har utvecklats efter feedback från fotografer och filmare och förbättrar videoprestanda i EOS 5D Mark II ytterligare. Tack vare de nya bildhastigheterna utökas kamerans videomöjligheter ytterligare och det går att filma Full HD-filmer med 1080p med 24 bilder/sekund (för att vara exakt: 23,976 bilder/sekund) – den optimala bildhastigheten för videofilmer med biokänsla. Tack vare möjligheten att filma med 25 bilder/sekund vid både 1 920 x 1 080 och 640 x 480 kommer det att gå att filma med de hastigheter som krävs för sändningsstandarden PAL, och med den nya versionen av den fasta programvaran kommer hastigheten 30 bilder/sekund att ändras till hastigheten 29,97 bilder/sekund enligt videostandarden NTSC.
Dessutom har ett nytt histogram för filmning med manuell exponering, slutartidsprioritet (Tv) och bländarprioritet (Av) lagts till, och exponeringslägen kommer även att vara tillgängliga i filmläget. Dessutom finns det förbättrade ljudfunktioner som gör att det går att ange ljudnivåer manuellt med hjälp av en ljudmätare som visas på LCD-skärmen. Ljudsamplingsfrekvensen har ökats från 44,1 till 48 kHz, vilket ger den optimala ljudsignal som krävs för professionellt material och utsändningsmaterial. EOS 5D Mark II har en fullformat CMOS-sensor och är kompatibel med alla Canons L-objektiv, vilket gör att den redan nu är erkänd för sina enastående HD-videoprestanda. Kameran introducerades i september 2008 och skapade omedelbart en mängd nya möjligheter för fotografer och videofilmare. De här nya bildhastigheterna och möjligheten att ställa in ljudnivåerna manuellt kommer att öka de möjligheterna ytterligare - och göra att filmare kan ta enastående filmer för i princip vilket kreativt syfte som helst. Fotografen Richard Walch, som fotograferar extremsporter, var en av en första som fick testa den uppdaterade EOS 5D Mark II för sin snowboardfilm ”I Love My Friends”. Walch berättade följande om EOS 5D Mark IIs videoprestanda:
– De nya bildhastigheterna ger massor av nya möjligheter. Om du är filmfotograf, oberoende filmare eller helt enkelt en glad amatör så är det här något du bör testa. ”I Love My Friends” och en ”behind the scenes” film som filmades av Richard Walch med EOS 5D Mark II med Firmware Version 2.0.3 går att se på http://www.canon-europe.com/eos5dmarkII. Firmware version 2.0.3 kommer att kunna hämtas i mitten av mars på Canons webbplats på http://www.canon.com/eos-d/.
|