Om CanonInformation om Canon  |   ÅterförsäljareSök närmaste återförsäljare |   Kontakta ossKontaktinformation för Canon i världen Canon Svenska
         
Startsida > För hem & mindre kontor > Produkter > Projektorer > LV > LV-7230

Canon LV-7230
Projektorer

Utgångna produkter

The New LV7230

Den extra ljusstarka LV-7230 visar övertygande presentationer med hög kvalitet. Projektorn ger stor frihet i placeringen och är lätt att hantera för många uppgifter.

Egenskaper

  • Ljusstark med 2000 lumen och tydlig XGA-upplösning
  • Kompakt och lätt - 2,9 kg
  • Stort zoomomfång 1,6x för enkel placering och stora bilder även på korta avstånd
  • Progressiv scanning - för video med minskat flimmer
  • Vertikal lutningskompensation ger raka bilder när projektorn lutar

För presentationer med mervärde.



Kristallklar
LV-7230 är perfekt för alla som vill ha en lätthanterlig projektor med hög kvalitet. Ljusstyrkan 2000 lumen och XGA-upplösning ger klara och tydliga bilder. Rörliga bilder visas med progressiv scanning som minskar flimmer och gör bilden bekvämare att se.

Flexibel placering
Den lätta och behändiga projektorn väger bara 2,9 kg och är lätt att ta med nästan överallt. Den har vertikal lutningskompensation som visar bilden med parallella kanter även om du måste luta den vertikalt. Om ingen vit duk eller tavla är tillgänglig kan du använda en särskild inställning som förbättrar färgåtergivningen när du projicerar på skrivtavlor. Det vidvinkliga objektivet ger stora bilder på korta avstånd så att du kan placera projektorn nära duken. Objektivet har dessutom 1,6x zoom för ännu bättre möjligheter till flexibel placering av projektorn.

Anpassad ljudnivå
Med tre lägen för lampintensiteten kan du välja mellan normal ljusstyrka, lägre fläktljud eller Auto-läge med en blandning av dessa två. Det tystgående läget är särskilt bra för hemmabio eftersom det ger både lägre fläktljud och väsentligt längre livslängd för lampan. Du kan också välja hur projektorn ska kylas ned när presentationen är klar - antingen med fullt fläktvarvtal under 90 sekunder eller lägre hastighet under längre tid.

Automatiskt lätt
Med det automatiska multiscan-systemet behövs inga manuella inställningar - LV-7230 känner igen signaltypen automatiskt och ställer in sig själv. Den lätthanterliga fjärrkontrollen kan också användas som mus för din dator. Projektorn har också tydliga menyer på 12 språk.

Extra anslutningar
Om du står med ryggen mot duken under din presentation är det bekvämt att använda en extra monitor som du ansluter till projektorns RGB-utgång. Placera den i blickfältet så slipper du att vända dig om för att kontrollera bilden som visas.
Till LV-7230 finns också en scartingång som extra tillbehör för anslutning av AV-utrustning.

Säkerhet
Du kan låsa projektorn med ett lösenord när den inte används. Det hindrar otillåten användning.

 Skriv ut sidan 

Hämtningsbara filer:

Broschyrer

3 års garanti

Ny utökad garanti

Mer information

Seriella kommandon

Närliggande produkter

XEED-projektorer
HD-videokameror
Kameror för visuell kommunikation och övervakning
  © Copyright 2011   |   Webbplatsens villkor   |   Sitemap
  © Copyright 2009   |   Webbplatsens villkor