- Canon HD-kamerasystem med 8 megapixels
- 8,8cm (3,5-tums) LCD-pekskärm
- Två SDHC-minneskortplatser
- Relay Recording och konvertering från HD till SD
- Manuell navigeringsratt, anslutning för fjärrkontroll
- Enastående ljud
- Dynamisk OIS och Powered IS
- Pre REC, Instant AF
- x.v.Color, 25p hemmabio-läge
- Utbyggbart system
|
Canon HD-kamerasystem med 8 megapixels Med Canons HD-videokamerasystem kan du spela in enastående videofilmer, även i svagt ljus: LEGRIA HF S200 har en Full HD-CMOS-sensor på 8,0 megapixels, ett Canon-HD-videoobjektiv och en DIGIC DV III-processor.
8,8cm (3,5-tums) LCD-pekskärm Videokameran har en högupplöst 8,8cm (3,5-tums) LCD-pekskärm, vilket ger dig den detaljerade visning som krävs för att spela in HD-videofilmer. Det unika pekbaserade skärmgränssnittet gör att du enkelt kan få åtkomst till funktioner för inspelning och uppspelning, som lägena Touch Tracking, Touch Focus och Touch Exposure, genom att peka på skärmen med fingret.
Inspelning på minneskort Spela in direkt på SDHC-minneskort med hög kapacitet. Ett 32 GB-kort kan lagra mer än 12 timmar med HD-videofilmer. Dubbla minneskortsplatser med Relay Recording innebär att inspelningen automatiskt växlar till ett annat kort när ett kort blir fullt.
Enkelt att dela med dig av videofilmer Med LEGRIA HF S200 kan du konvertera AVCHD-filer (MPEG4) till mindre filer med SD-upplösning (MPEG2), som du sedan direkt kan bränna på en DVD-skiva eller överföra till webben.
Kontroll på proffsnivå Med den programmerbara knappen kan du aktivera en av de fem inställningar som tilldelas den manuella inställningsratten, inklusive fokus, exponering och ljudnivå. Videokameran har en anslutning för fjärrkontroll som innebär att du kan använda externa fjärrkontroller (tillbehör).
Utmärkt ljud Spela in och håll koll på ljudet via mikrofoningången och hörlursutgången. Det finns en konfigurerbar mikrofondämpare som kompenserar vid plötsliga volymändringar, vilket gör att du alltid spelar in ljudet på den optimala nivån.
Stadigare filmning Det finns en optisk bildstabilisator med ett nytt dynamiskt läge som gör att du kan spela in stadigare, även när du rör på dig. Tack vare Powered IS blir inspelningen extra stadig vid telebrännvidder.
Missa aldrig något I Pre REC-läget börjar inspelningen tre sekunder innan du trycker på inspelningsknappen. De här sekunderna läggs till i början av varje klipp, så du kan fortfarande fånga de där viktiga ögonblicken, även om du var för sen med att trycka på inspelningsknappen. Med Instant AF får du snabbt exakt fokus.
Förbättrade färger DIGIC DV III har stöd för x.v.Color – vilket ger djupa och levande färger vid uppspelning på en kompatibel HDTV. 25p hemmabio-läget är anpassat för traditionella filmer, men det ger dig också bättre resultat i svagt ljus.
Kreativa extratillbehör Med ett avancerat minitillbehörsfäste kan du använda olika tillbehör, som en videobelysning. Videokameran har en 58 mm-gänga som är kompatibel med professionella filter.
|