Canon Digital IXUS 960 IS Digitala kompaktkameror
Utgångna produkter
|

|
|
|
Digital IXUS 960 IS förkroppsligat teknisk och formmässig överlägsenhet med 12,1 megapixels, 3,7x objektiv med optisk bildstabilisator och teknik för ansiktsigenkänning i ett elegant titanhölje. |
|
Egenskaper |
- Kamerahus i titan med pekkontroll
- 12,1 megapixels
- 3,7x optisk zoom med optisk bildstabilisator
- ISO 1600 och Auto ISO Shift
- DIGIC III med ansiktsigenkännande AF/AE/FE
- Ta bort röda ögon
- 2,5" LCD-skärm med rena färger
- 18 fotograferingsmetoder och Mina färger
- XGA- och Long Play VGA-filmer
|
|
Sofistikerad i alla sammanhang. |
|
Avancerad titan Med inspiration hämtad från den mänskliga kroppens mjuka former passar Digital IXUS 960 IS titanhus bekvämt i handen. Pekkontrollen ger fingertoppsåtkomst till viktiga kamerafunktioner.
12,1 megapixels Den massiva upplösningen på 12,1 megapixels ger en tillräcklig detaljrikedom för att klara utskrifter i affischstorlek och kreativ bildbehandling.
Avancerad optik I Digital IXUS 960 IS förenas ett 3,7x zoomobjektiv med Canons erkända optiska bildstabilisator som motverkar skakningsoskärpa. I det ultrakompakta objektivet finns en UA-lins (Ultra-High Refractive Aspherical Index) som registrerar bilder med hög kvalitet i hela zoomomfånget.
Komplett antiskaklösning I samverkan med IS ger det användarvalda Auto ISO Shift förbättrat skydd mot skakningsoskärpa. Höga ISO 1600 med High ISO Auto hanterar oskärpa som uppstår då motivet rör sig.
DIGIC III med ansiktsigenkännande AF/AE/FE Canons DIGIC III-processor reagerar blixtsnabbt och ger superb bildkvalitet och avancerad brusreducering, så att du får skarpare och klarare bilder. Ansiktsigenkännande AF/AE/FE och iSAPS analyserar motivet, identifierar föremål i bildområdet och väljer optimala inställningar för skärpa, exponering och blixt.
Ta bort röda ögon I uppspelningsläge kan du med tekniken för ansiktsigenkänning snabbt och korrekt ta bort röda ögon utan att påverka resten av bilden.
LCD-skärm med rena färger LCD-skärmen med rena färger och hög upplösning (230 000 pixels) ger fylligare och starkare färger med skarp kontrast. En reptålig antireflexbeläggning ger bättre visning i starkt ljus och ger extra skydd mot slag och repning.
Fotograferingsmetoder och Mina färger 18 fotograferingsmetoder med till exempel Strand, Inomhus och ISO 3200 underlättar registrering av stillbilder i svåra ljusförhållanden. Mina färger för fotoeffekter i kameran kan tillämpas både under och efter fotografering.
Videoalternativ Bland videometoderna finns Long Play (LP) för VGA-sekvenser (30 b/s) som använder hälften av det vanliga minnesutrymmet och långtidssekvenser som fångar motiv i förändring - till exempel en blomma som slår ut eller en levande stadsgata - och ger snabbare uppspelning av videoklippen.
Säkerhetszoom och digital telekonverter Säkerhetszoom utnyttjar kamerans 12,1 megapixels för att ge extra zoomförstoring utan att påverka bildkvaliteten. Den digitala telekonvertern ger extra telefotokapacitet - precis som när man använder en telekonverter på en kamera.
|
|
 |
|