CCD-sensor med 7,1 megapixels CCD-sensorn med 7,1 megapixels i PowerShot A620 ger bildkvalitet för suverän fotokvalitet och hög detaljskärpa för utskrifter upp till A3+. Den ger också goda möjligheter till beskärning av bilderna.
4x optisk zoom Zoomobjektivet med 4x optisk zoom och stor maximal bländaröppning ger briljanta bilder. I kombination med digital zoom blir förstoringen 16x.
DIGIC II och iSAPS Canons bildprocessor DIGIC II är extremt kraftfull och länkar alla kamerafunktioner och bildbehandlingen för snabb reaktionsförmåga och låg batteriförbrukning. Den inbyggda assistenten iSAPS använder information från en stor bilddatabas för att optimera inställningarna redan innan du tar bilden.
Vinklingsbar LCD LCD-skärmen med storleken 2,0" kan vridas i alla riktningar. Det är ovärderligt för många motiv när du vill hålla kameran högt eller lågt. Du kan också ställa in en visning av rutlinjer som kompositionshjälp i sökarbilden.
Fotograferingsmetoder 20 fotograferingsmetoder ger alternativ för full manuell kontroll eller kreativ mångsidighet. Åtta speciella motivprogram (porträtt, kvälls-snapshot, barn och husdjur, inomhus, lövverk, snö, strand, fyrverkerier) hjälper dig med inställningarna i olika situationer och i besvärliga ljusförhållanden. Med My Colors kan du lägga till färgeffekter till dina bilder och videoscener.
Videoscener med ljud Du kan spela in videoscener med hög bildkvalitet och ljud. Arbetssätten är QVGA-upplösning med 60 b/s, standardinställning med 30 b/s (VGA) och kompakt format för sändning med e-post (QQVGA).
Super-närbild och mångsidig fokusering Ställ in skärpan så nära motivet som 1 cm med super-närbild. Kamerans 9-punkters intelligenta autofokus kan ställa in skärpan även om huvudmotivet inte är exakt mitt i bilden. Dessutom kan du använda FlexiZone AF/AE och flytta en liten ram i sökarbilden för fri inställning av skärpan och exponeringen.
Tillbehör Bland de extra tillbehören finns ett undervattenshus för djup ned till 40 m, 0,7x vidvinkelkonverter, 1,75x telekonverter och slavblixt.
Direktutskrift Anslut kameran till en skrivare som är kompatibel med PictBridge eller Canon Direct Print och tryck på Print/Share-knappen för att starta en utskrift med fotokvalitet. Med anslutning till en Canon SELPHY kompakt fotoskrivare kan du skriva ut med specialfunktioner, till exempel flera ID-bilder på ett ark eller en serie stillbilder från en videoscen.
USB 2.0 Hi-Speed PowerShot A620 har gränssnittet USB 2.0 Hi-Speed för extra snabb uppladdning av bilder till en dator.
CANON iMAGE GATEWAY CANON iMAGE GATEWAY
** ger dig 100 MB lagringsutrymme för ditt eget fotogalleri på Internet. Ett omfattande programpaket levereras med kameran för visning, redigering, nedladdning och organisation av dina stillbilder och videoscener.
* Ej tillgänglig i alla länder
|