LEGRIA HF G25 har utformats för att matcha den kreativa passionen hos videoentusiaster. Videokameran har ett vidvinkelobjektiv, många manuella kontroller och ett utomordentligt ljud för imponerande HD-filmer.
Ta en mer detaljerad titt på Canon LEGRIA HF G25
Canons högpresterande teknik för HD-videoobjektiv ger dig ett enastående 30,4 mm f/1,8-objektiv med 10x optisk zoom och 8-bladig bländare för effekter med oskärpa som ser naturliga ut.
Den avancerade HD CMOS PRO-sensorn ger dig överlägsen prestanda i svagt ljus och ett brett dynamiskt omfång. Sensorn är framtagen och tillverkad av Canon för professionella videokameror, och har 20 procent förbättrad ljusstyrka extra känslighet vid svagt ljus.
En manuell objektivring möjliggör intuitiv fokuskontroll. Helmanuell styrning av exponering, slutartid och förstärkning är möjlig via LCD-pekskärmen. En programmerbar knapp och en knapp för manuell inställning gör att du kan ta kontrollen över din kreativitet.
Intelligent IS är den perfekta lösningen för att motverka skakningsoskärpa. Den identifierar motivet automatiskt och väljer exakt rätt inställning för optisk bildstabilisator bland 4 lägen för att motverka rörelser och förhindra oskärpa. Det ger skarpa, detaljerade filmer i alla tänkbara situationer, så du kan koncentrera dig på att filma.
Det är enkelt att få ljudet lika bra som filmen med Motivstyrt ljudval och en inbyggd zoommikrofon med hög känslighet. Välj bara mellan 5 motivlägen så optimeras ljudinställningarna för det motiv du filmar. Tillbehör som Canon 5.1 Surround och trådlösa mikrofoner finns också som tillval.
Den högupplösta, 8,8 cm LCD-pekskärmen med 920 000 punkter är optimerad för att spela in i HD och ger 100 % täckning av motivet. En infällbar färgsökare gör att du får ännu fler bildkomponeringsalternativ.
Instant AF ger snabb och exakt fokusering för knivskarp HD-kvalitet. Ansiktsigenkänning optimerar automatiskt videokamerans inställningar så att du får inspelningar på människor med perfekt fokusering och exponering.
Ett stort motljusskydd som skärmar av oönskade externa ljuskällor ingår som standard. Det har ett inbyggt snabböppnande linsskydd som skyddar automatiskt utan att det behövs något separat linsskydd. Så du är alltid redo att filma.
Full HD AVCHD-videofilm spelas in på 32 GB flashminne i upp till 24 Mbit/s - och ger mer än 12 timmars inspelning. Dubbla SDXC-kortplatser och Relay Recording ger dig tillräckligt med kapacitet för de mest ambitiösa filmprojekten.
Ta reda på mer om Canon LEGRIA HF G25, dess funktioner och vad den kan göra.
Full HD
HD-videoobjektiv
Fantastisk prestanda i svag belysning
Vidvinkelobjektiv
Skarpa bilder vid alla tillfällen
Perfekt ljud som passar motivet
Skakningsfri film under rörelse
Professionellt ljud
32 GB inbyggt minne + SDXC-kortplats
Två SDXC-kortplatser
8,8 cm bred LCD-skärm
Pekskärm
8-bladig bländare
Instant AF