Press Contacts

Kontakter

Canon Europa presskontakter

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Sarah Vloothuis

E-post: Sarah.Vloothuis@canon-europe.com


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Rosie Harries

E-post: Rosie.Harries@canon-europe.com


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Caroline Nicholls (konsument)

E-post: caroline.nicholls@canon-europe.com

Kontakt: Jack Low (professionell)

E-post: jack.low@canon-europe.com

Lokala presskontakter

Canon Österrike

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Birgit Stark

Telefon: +43 676 8166 1749

E-post: Birgit.Stark@canon.at


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Birgit Stark

Telefon: +43 676 8166 1749

E-post: Birgit.Stark@canon.at


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Birgit Stark

Telefon: +43 676 8166 1749

E-post: Birgit.Stark@canon.at

Canon Belgien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Filip Vandenbempt

Telefon: +32 2 7220 519

E-post: f.vandenbempt@canon.be


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Steve Haentjens

Telefon: +32 2 7220 519

E-post: steve.haentjens@canon.be


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Filip Vandenbempt

Telefon: +32 2 7220 519

E-post: f.vandenbempt@canon.be

Canon Tjeckien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Jitka Štědroňová

Telefon: +420 225 280 396

E-post: jitka.stedronova@canon.cz


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Jitka Štědroňová

Telefon: +420 225 280 396

E-post: jitka.stedronova@canon.cz


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Jitka Štědroňová

Telefon: +420 225 280 396

E-post: jitka.stedronova@canon.cz

Canon Danmark

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Presskontakt

Kontakt: Andrea Frovin

Telefon: +45 26 79 35 08

E-post: andrea.frovin@canon.dk

Canon Finland

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Teija Tamminen-Saremaa

Telefon: +358 (0)10 544 4609

E-post: teija.tamminen-saremaa@canon.fi

Canon Frankrike

VIKTIGT!
Les demandes sur des sujets Communication autres que les Relations Presse sont à adresser àcontact@cf.canon.fr 


Pour les demandes relatives aux Relations Presse, merci de contacter :


Relations Presse Offre Grand Public

Contact : Amanda Tek

Téléphone : +33 1 85 14 46 95

Email: amanda.tek@cf.canon.fr


Relations Presse Informations Institutionnelles

Contact : Cécile Thibault

Téléphone : +33 1 85 14 46 97

Email : cecile.thibault@cf.canon.fr


Relations Presse Offre Entreprises

Contact : Cécile Thibault

Téléphone : +33 1 85 14 46 97

Email : cecile.thibault@cf.canon.fr

Canon Tyskland

Kontakt für Presseanfragen:


Anfragen zu Consumer Produkten – Foto, Video, EOS Cinema, Tintenstrahldrucker, Scanner für den Privatgebrauch

Canon Ansprechpartner: Sarah Stuwe

PR-Agentur: Ranieri Agency

E-Mail: canon-presse@ranieri.agency


Anfragen zu Business Produkten – Office Lösungen Laserdruck/Kopiersystemen, Produktionsdruck, Software, Workflow-Solutions

Canon Ansprechpartner: Katharina Lazar

E-Mail: katharina.lazar@canon.de


Anfragen zu medizinischen Produkten

Stefan Pehn

Canon Medical Systems Deutschland

E-Mail: stefan.pehn@eu.medical.canon


Anfragen zu Corporate Themen – Unternehmenskommunikation

Canon Ansprechpartner: Bettina Steeger

E-Mail: bettina.steeger@canon.de

Canon Grekland

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Drossos Drossos Canon Grekland

Telefon: +30 210 7454 651

E-post: Drossos.Drossos@canon.gr


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Drossos Drossos Canon Grekland

Telefon: +30 210 7454 651

E-post: Drossos.Drossos@canon.gr


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Drossos Drossos Canon Grekland

Telefon: +30 210 7454 651

E-post: Drossos.Drossos@canon.gr

Canon Ungern

För mediefrågor, vänligen kontakta:

PR-kontakt

Kontakt: Viktória Oláh

E-post: olah.viktoria@canon.hu

Canon Ireland

För mediefrågor, vänligen kontakta:

E-post: canonpressoffice@cuk.canon.co.uk

Telefon: 01737 220 000, be att få tala med en medlem av PR-gruppen

Canon Italien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Presskontakt för konsumentprodukter, företagsövergripande och affärslösningar.

Kontakt: Comunicazione & Immagine

Telefon: +39 02 4548 1680

E-post: info@comunicazione-immagine.it

Canon Nederländerna

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Marieke van der Made

Telefon: +31 (0)73 - 68 15 232

E-post: M.van.der.Made@canon.nl


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Marieke van der Made

Telefon: +31 (0)73 - 68 15 232

E-post: m.van.der.made@canon.nl


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Judith Snel

Telefon: +31 (0)20 714 9210

E-post: J.Snel@canon.nl

Canon Norge

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Siw Holmgren

Telefon: +47 934 66 355

E-post: siw.holmgren@canon.no


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Siw Holmgren

Telefon: +47 934 66 355

E-post: siw.holmgren@canon.no


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Siw Holmgren

Telefon: +47 934 66 355

E-post: siw.holmgren@canon.no

Canon Polen

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Joanna Stankiewicz

Telefon: +48 22 430 60 91

E-post: joanna.stankiewicz@canon.pl


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Katarzyna Kluza

E-post: katarzyna.kluza@canon.pl


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Joanna Stankiewicz

Telefon: + 48 22 430 60 91

E-post: joanna.stankiewicz@canon.pl

Canon Portugal

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Ana Cristina

Telefon: +351 21 470 4037

E-post: ana.cristina@canon.pt


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Ana Cristina

Telefon: +351 21 470 4037

E-post: ana.cristina@canon.pt


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Goreti Pedrosa

Telefon: +351 214 704 000

E-post: goreti.pedrosa@canon.pt

Canon Rumänien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Dana Pelin

Telefon: 0040.21.300.54.03

E-post: dana.pelin@canon.ro


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Dana Pelin

Telefon: 0040.21.300.54.03

E-post: dana.pelin@canon.ro


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Dana Pelin

Telefon: 0040.21.300.54.03

E-post: dana.pelin@canon.ro

Canon Ryssland

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Presskontakt företagsövergripande frågor, affärslösningar och konsumentprodukter

Kontakt: Elmira Alieva

Telefon: +7 495 2585600

E-post: elmira.alieva@canon.ru

Canon Slovakien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Tomáš Feč

Telefon: +421 248 228 716

E-post: tomas.fec@canon.sk


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Tomáš Feč

Telefon: +421 248 228 716

E-post: tomas.fec@canon.sk


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Tomáš Feč

Telefon: +421 248 228 716

E-post: tomas.fec@canon.sk

Canon Sydafrika

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Presskontakt företagsövergripande frågor, affärslösningar och konsumentprodukter

Kontakt: Dana Eitzen

Telefon: + 27 12 675 4900

E-post: pr@canon.co.za

Canon Spanien

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Elena Martel

Telefon: +34 915 384 563

E-post: e_martel@canon.es


Presskontakt för affärslösningar

Kontakt: Elena Martel

Telefon: +34 915 384 563

E-post: e_martel@canon.es


Presskontakt för konsumentprodukter

Kontakt: Magadalena Moya

Telefon: +34 915 384 626

E-post: M_moya@canon.es

Canon Sverige

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Allmän kontakt för press:

Kontakt: Linn Kryss

Telefon: +46 739788510

E-post: linn.kryss@canon.se


PR B2B-kontakt: Åsa Törnquist

Telefon: +46 73 988 64 35

E-post: asa.tornquist@canon.se

Canon Schweiz

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Alex Hirzel

Telefon: +41 (0)76 313 39 09

E-post: presse@canon.ch


B2B PR

Kontakt: Alex Hirzel

Telefon: +41 (0)76 313 39 09

E-post: presse@canon.ch


B2C PR

Kontakt: Fabienne Braunschweiler

Telefon: +41 (0)76 333 04 04

E-post: presse@canon.ch

Canon Turkiet

För mediefrågor, vänligen kontakta:

Företagsövergripande presskontakt

Kontakt: Beyza Carkaci

Telefon: +90 216 5716830

E-post: beyza.carkaci@canon.com.tr

Canon UK

För mediefrågor, vänligen kontakta:


E-post: canonpressoffice@cuk.canon.co.uk

Telefon: 01737 220 000, be att få tala med en medlem av PR-gruppen


Du kanske även är intresserad av